Şehir Tiyatrosu ve Türk Tiyatro-Sineması’nın en önemli Aktristlerinden, derneğimizin kurucu üyesi, sayın Hale AKINLI’yı ziyaret ettik.
Dernek başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizin selamlarını kendilerine ilettik. Hale AKINLI ustamızdan, Türk Tiyatro ve Sineması’nın mesleğe ilk girdiği yıllardaki genel görünümünden, şimdilerde nasıl göründüğüne kadar bize yansıttığı projeksiyonu büyük bir keyifle dinledik. Hasta haliyle Hale Abla, büyük bir heyecanla bize anlattı da anlattı.
Sanatçımız; Şehir Tiyatrosu’nda ilk kez 1961 yılında, İbsen’in "Bir Halk Düşmanı" piyesiyle sahneye çıktığını anlattı. Alman tiyatro adamı, Max Meinecke’nin Şehir Tiyatrosu baş rejisörlüğünden ve konservatuarda hocası olduğundan bahsetti. Tiyatro sanatının evrensel dilinin, halkı uygarlık yolunda ilerleten en önemli unsur olduğu üzerinden hareketle, çok verimli bir sohbet gerçekleştirdik.
Sanatçımızla rol aldığı birçok filmin yanı sıra, Türk sinemasının en önemli filmlerinden biri olan, kendisinin yer aldığı YOL filmini konuştuk.
Hale Akınlı ustamıza geçmiş olsun dileklerimizi yineliyor, en kısa zamanda ait olduğu yerde, sahnelerde görmeyi umuyoruz.

Caner BİLGİNER 25 Ocak 2019