ana sayfa
istisan istisan

Tiyatro Oyuncuları Meclis'te


6 Haziran 2012 günü Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Memetali Alabora ve İstanbul Şehir Tiyatroları Oyuncuları Celile Toyon, Aliye Uzunatağan, Sezai Aydın, Can Başak ve Arda Aydın TBMM'yi ziyaret ettiler. CHP Ankara Milletvekili Sayın Aylin Nazlıaka tarafından karşılanan oyuncular, ilk olarak Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyerek, ziyaret amaçlarını belirttiler. Memetali Alabora yaptığı açıklamada "Türk Sanat Kurumları'nın neden Kamu Finansmanına ihtiyaç duyduğunu" anlatmaya geldiklerini söyledi. Alabora "İngiltere'de yapılan bir araştırma, sanata yapılan her 1 Pound harcamanın 2 Pound olarak geri döndüğünü gösteriyor. Yani sanat girdi çıktı hesaplarıyla değerlendirilebilecek bir şey değil. Sanat, yapıldığı alanda çevresindeki herşeye bir katma değer sağlıyor" ifadelerini kullandı. İstanbul Şehir Tiyatroları özelinde de konuşan Alabora "98 yıllık bir tiyatro, 2 yıl sonra 100 yaşını kutlayacak. Dünyada sayıları bir elin parmağını geçmeyecek sayıda böyle kurum var. Bu kurumları yaşatmak zorundayız. Çünkü İstanbul 2020 yılında eğer Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak istiyorsa, yapılan spor tesislerinin yanında, Sanat Kurumları'nın işlevselliğini de gözetmek zorunda. Çünkü Sanat bu tür dünya kamuoyunu ilgilendiren aktivitelerin en başında geliyor" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da "Sanatçılar sanatın içinden kovulmak isteniyor" diye konuştu. Nazlıaka "DaVinci, sanat asla bitmez, yalnızca terk edilir demiş. Türkiye'de sanatın terk edilmesine izin vermeyecegiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Muhafazakar sanatla ilgili düşünceleri sorulan oyunculardan Aliye Uzunatağan "Muhafazakar sanat diye bir kavram tanımıyorum. Sanatın muhafazakarı olmaz. Bir Tiyatro Sanatçıları tüm gücümüzle işimizi yapmaya gayret ediyoruz. Farklı disiplinlerden gelsek de hepimiz aynı tiyatro inancı içindeyiz. Tiyatro oyunu yazmak kolay bir iş değildir ve bunu herkes beceremez. Ayrıca konservatuvarlarda okuyan bir çok genç bugün gelecekleriyle ilgili endişe etmeye başlamışlardır ödenekli kurumların durumları sebebiyle"  diye konuştu.

Basın toplantısının ardından TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilen oyuncular, daha sonra sırasıyla; CHP Grup Başkan Vekili Sayın Muharrem İnce, BDP Grup Başkan Vekili Sayın Hasip Kaplan, MHP Grup Başkan Vekili Sayın Oktay Vural ve AKP Grup Başkan Vekili Sayın Mahir Ünal'la görüştü. Daha sonra CHP Genel Merkezine giden oyuncular, burada da CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kabul edildi. 

Ankara'daki temaslarını tamamlayan oyuncular akşam geç saatlerde İstanbul'a döndü.

Kaynak: tiyatrodunyasi.com